Antremandan Önce Ve Sonrası Ne Yemeliyim?

MERHABA! Nasılsınız beyler bayanlar 🙂 Sağlıklı bir şekilde yaşamak zor bir şey değil, ne gerekiyor? Spor yapmak, biraz kitap okumak, bir günde en az 6 bin adım atmak ve sağlıklı bir şekilde beslenmek. Ama işte işin en zor kısmı bu oluyor: SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE BESLENMEK! Bunun için antremandan önce ve sonrası ne yemeliyim sorusu her zaman gelir karşımıza…

Karbonhidratlar düşmandır spor yapanlara diye bir şey duymuşsunuzdur illaki… Bu çok yanlış bir cümle! Karbonhidrat bizlere enerji veriyor, karbonhidratlar olmasa bizde şimdi bu makaleyi okumaya gücümüz yetmezdi (veya yazmaya ahm ahm…). Ama ÇOK KARBONHİDRAT TÜKETİRSENİZ işte sorun çıkabilir, dediğim gibi her şeyin fazlası zararlıdır.

Antremandan önce karbonhidrat içeren bir şey yemenizi tavsiye ederim, çünkü spor yaparken enerjinizi kullanacaksınız ve bu yediğiniz karbonhidratları yakacaksınız. Karbonhidratları yaktıktan sonra ise sıra vücüdün yağ’ına gelecektir ve yağları yakmaya başlayacaksınız (ne güzel dimi?!)

Antremandan önce yiyebileceğiniz bazı yemek fikirleri:

FISTIK EZMESİ VE TAM BUĞDAYLI EKMEK

Fıstık ezmesi faydaları:

Fıstık ezmesi sağlıklı yağlar içerir, lif açısından zengindir ve aynı zamanda da tok tutar, ucuzdur ve faydaları çoktur. Vitamin ve mineral kaynağıdır. 

HUMMUS VE TAM TAHİLLİ KRAKER

Hummus faydaları:

Kasları ve sinir sistemini güçlendiren iki vitamin olan B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir. Humus ayrıca retinol içerir, bu madde dokuyu gençleştirir ve elastik olmasını sağlar. 

YULAF VE MEYVE

Yulafın faydaları:

Besin bileşenleri oldukça zengin olan yulaf güçlü bir karbonhidrat ve lif kaynağıdırbetaglukan lifler açısından önemli bir kaynaktır. Ayrıca diğer tahıllara göre çok daha fazla protein ve yağ içerir. Yulaf vitamin, mineral ve bitkisel antioksidan bileşenler açısından da zengindir.

Antremandan sonra ise bol proteinli bir şeyler tüketmek lazım ki kas dokusu iyileşsin. Sporda iken kaslarımız yoruluyor doğal olarak bunun için antremandan sonra kaslarımıza iyi gelecek bol proteinli besinler tüketmek lazım!

Bol protein içeren yemek fikirleri:

TAVUK, PİLAV VE SEBZE

TAVUK FAYDALARI:

Sağlıklı beslenmede tavuk önemli bir yer alır, tavuk eti tüketilmesi gereken en önemli protein kaynağıdır. Diğer hayvansal ürünlere ile kıyasla daha az yağ içerir ve bu sebep ile beraber düşük kaloridir, iyi kalite protein kaynağıdır ve daha az yağ ve doymuş yağ içerir. 

PROTEİN SHAKE:

Egzersiz bittikten sonra içeceğiniz protein tozu vücudunuzdaki amino asit stoklarını destlekler ve kas onarımına yardımcı olur.

İşte antremandan önce ve antremandan sonrası ne yemeliyim sorusuna cevap vermiş olduk! Bu konu hakkında daha fazla bilgi isteyenler instagram sayfamı takip edebilir 🙂