Protein İçeren Yemekler Nelerdir? Faydaları Nedir?

Spora gitmek enerji gerektirir, sabahları yataktan kalkmak da enerji gerektirir, günlük işlerimizi yapmak enerji gerekir… Ah her şey enerji gerektiriyor. Biz bu enerjiyi nasıl elde edecez? tabikide proteinden! enerji için protein içeren yemekler tüketmemiz gerekiyor.

protein içeren yemekler hem enerji verir hemde kas oluşumu için harikadır. Fazla protein içeren yemekler kaslarınızı onarır ve yağlar gibi enerjinizi tüketmez. tam aksine protein size enerji vermektedir. ee protein nedir?

Protein, kas kütlesi oluşturmak için gerekli olan bir makro besindir. Hayvan ürünlerinde yaygın olarak bulunur, ancak fındık ve baklagiller gibi başka kaynaklarda da bulunmaktadır.

protein neden kullanılır?

Proteinler, hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar. Protein vücut tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması gereklidir. Protein kasları güçlendirir, kansızlığı önler, vücut direncini yüksek tutar.

peki, protein içeren yemekler nelerdir?

protein içeren yemekler 2ye ayrılmaktadır:

1- hayvansal protein

2- bitkisel protein

Kırmızı et yüksek bir oranda protein içerir ve doymuş yağ bakımından da zengindir bunun için dikkatli bir şekilde tüketilmeli. Yağ içeren kırmızı et, kalp rahatsızlığına neden olabilir.bunun için kalp rahatsızlığnnız var ise fazla tüketmemeniz gerekir. Alternatif protein olarak, tavuk, hindi, balık yenilebilir.

bitkisel protein olarak da soya ürünleri, baklagiller, fasulye gibi protein bakımından zengin gıdalar tüketilmeli. En çok et, süt, balık gibi hayvansal besinlerde bulunur, ancak bitkisel proteinler de mutlaka tüketilmelidir. 

protein olarak illaki et yağ kullanmanıza gerek yoktur! kalp için de fazla tüketilirse zararlı olur.

proteinin faydaları nedir?

proteinin faydalarına bakacak olursak, faydaları çoktur ama sayacak olursak:

1- Yeterli miktarda protein tüketildiğinde, vücudun enerji kaynağı olarak kullanmak üzere kasları parçalamasını önlenir.

2- Proteinde bulunan asitler çok zor bir antrenmanından sonra kas dokusunun iyileşmesini sağlar.

3- Et aynı zamanda faydalI yağ da taşır. fazla tüketilmediği sürece kalbe zarar dokunmaz.

4- Proteinler vücutta depo edilmediği için fazla tüketildiğinde yağa dönüşüp depo edilir. İstenmeyen vücut ağırlığına sebep olur.

şimdi, tüm bu bilgileri kullanarak size iyi şanslar diliyorum!