En İyi Detoks Diyetleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Aslında farkına varmadan her gün zehirleniyoruz. Zehir nereden mi geliyor ? Yediğimiz işlenmiş gıdalardan, bardağımızdaki sudan, maruz kaldığımız hava kirliliğinden, alkollü içeceklerden, sigaradan ve hatta kozmetik ürünlerinin derimize emilmesinden. bunun için yapabileceğimiz en iyi şey Detoks. Detoksu nasıl yapabiliriz peki? özel detoks diyetleri vardır. işte o detoks diyetleri hakkında bilgi verecek olacağım bu makalede.


Aslında vücudumuz toksinlerle sürekli bir savaş içinde. Bu zararlı maddelerinin birikimi zamanla hormonal dengesizliklere, bağışıklık sisteminizin azalmasına, diyabet, kanser gibi farklı hastalıklara yol açabilir. Onları vücudumuzdan atabilmemiz için zaman zaman detoks yapmalıyız.

Yapabileceğiniz en basit detoks bol egzersiz yaparak terle zararlı maddeleri dışarıya atmak, iç organlarınızın temizlenmesi için su tüketiminizi yüksek tutmak ve masajdır. 


Toksinleri dışarıya atmak için karaciğer ve böbrek çok yardımcı olur bu yüzden bu organları temiz ve mutlu tutmak bizim görevimizdir. Detoks amacıyla tüketebileceğiniz bazı yiyecekleri de sizin için listeledik. ,,,
Enginar. Enginarı marketlerden veya pazardan satın alarak, haşladıktan sonra suyunu içebilirsiniz.

Doğal ve organik ürünler mağazalarında da hazır enginar suyu satılmaktadır. Bunu ayda 2 veya 3 defa yapmanız vücudunuzdan toksinleri atmanız için yardımcı olacaktır.


Limon: “Sabah aç karnına limonlu su tüket” cümlesini kim duymadı ki? Bol bol su içmenizi tavsiye ettik zaten, bazen içine de biraz limon suyu sıkmanız daha da güzel olur ama abartmadan. Üstelik içindeki antioksidanlar sadece içinize değil dışınıza da yansıyacak – daha güzel bir cilde kavuşmak ister misiniz?

Limonu kullanarak bir detoks diyeti yapmak harika bir yöntemdir. Limon işinize çok yönden yarayacaktır!


Sarımsak: Bilindiği gibi sarımsak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Midenizin ve bağırsaklarınızın dezenfeksiyonunda rol alıyor ve rahatlıkla toksinlere karşı çok azimli bir savaşçı olduğunu söyleyebiliriz. detoks yapmak için en iyi tüketebileceğiniz yiyecekler arasında sarımsaktır! Yani bir detoks diyeti yapmak için vazgeçilmez unsurlar arasında da Sarımsaktır.


Yeşil çay: Yeşil çayın içinde yüksek miktarda antioksidan bulunur. İdrar yolu ile toksinlerin atılmasını sağlar ve yağ yakımını da hızlandırır. Kan basıncını dengeler, kalp hastalıklarından korur, toksinleri vücuttan attırarak da kanser gibi hastalıkları önler. Yeşil çay sudan sonra tüketebileceğiniz en faydalı sıvıdır.


Zencefil: Zencefil özellikle soğuk aylarda kendimizi gripten korumak için yardımcı olur. Vücut sıcaklığını arttırır ve vücudun terlemesini sağlayarak toksinlerin atılması için yardımcı olur. Kanı temizler, adet sancılarını hafifletir, kanser ve benzer hastalıklardan korur, kilo kaybında yardımcı olur.


Kuru erik: Kuru erik kanı temizliyor, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Sabah kahvaltı gevreğinize ekleyebilirsiniz.