Karın Kası Nasıl Yapılır? Diyet Önerileri

Merhaba, 2020 için yeni bir hayalim var ve umarım hayal olarak kalmaz! Karın kasları istiyorum… Bunun için 3 gün önce 14/01/2020 tarihinde karın kası egzersizleri yapmaya başladım. Yaptığım karın kası egzersizleri yanında da sağlıklı bir diyet programı da oluşturdum kendime. Bu makalede her şeyi en ince detayına ve ayrınıtsına bakacağız.

Öncelikle şunu diyim, ben yaklaşık 3 yıldır karın kası istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. Yapamama sebebim de benim, doğru bir diyetim yoktu ve kilo alma çabasındaydım ama çok sağlıksız bir şekilde kilo aldım… Bu kilolar da direk göbeğe gitti yani haha

Ama dedim ki kendime, doğru düzgün bir dieyt programı yapsam ve bunun yanında da karın kası egzersizleri ve cardio ağırlık vs de yapsam belki 1 ayda bir sonuç görürürüm. Ama sadece bir ayda bir gelişme görmek imkansızdır, hani imkansız değil illaki bir gelişme görüceğiz ama küçük olacak. İstediğim gibi karın kaslara ulaşmak için en az 3 ay gerekecektir ve en çok 1 yıl sürecektir.

Planım böyle; önceliklie vücüdümün yağ oranını düşürmem lazım, çünkü hepimizin karın kasımız var ama yağ oranımız fazla olduğu için göremiyoruz. Ben vücüt yağ oranım çok yüksek! Zayıf olsam da yağ oranı çok yüksektir bunun için onu düşürmeye çalışacağım ilk ayda.

Nasıl yapacağım bunu?

Çok kolay! Öncelikle şeker tüketimini azaltacağım, daha fazla su içecem ve daha fazla spor da yapacam. Bunun yanında da tabikide çok sağlıklı bir diyet programı hazırlayacam kendime! Kendime hazırlamış olduğum dieyt programı böyle bir şey:

Her gün 3 öğün, kahvaltı küçük bir şey olacaktır ve daha fazla protein içerecektir veya lif. 1 bardak su olmalı ve tabi sonra da şekersiz sade türk kahvesi.

Öğle yemeği ise ya bulgur ve yanına buharda pişirilmiş sebze, yada bir tane salata (kıvırcık, salatalık, domates, çilek,zeytin…) yanında da bir adet az yağlı küçük peynir ve 2 tane hindi füme salam parçası yada 1 adet ince dilimlenmiş macar salam.

Tabi her öğünde büyük bardak su de olacaktır. Son olarak da akşam yemeğinde ya tavuk yerim veya yağsız et. Tabi tavuk veya et porsiyonları küçük olacaktır, yanına da salata veya pişmiş sebze olacaktır, belki de yağsız yoğurt da yiyebilirim.

Tabi öğünler arasında illaki acıkırız, bu zamanlarda ne yapıyorum?

Su içerim, yeşil çay içerim, bir adet elma veya küçük bir muz yerim. Gece yatmadan önce bir adet çay kaşığı alıyorum ve büyük bir su bardağın içine elma sirkesi koyuyorum. Ama çok küçük bir miktar koyuyorum yani tadını hissetmeyeceğim kadar küçük bir miktar!

Elma sirkesi vücüdün içinde olan kötü yağları yakmaktadır ve metabolizmanızı hızlandıracaktır!

Şimdi diyet programım budur ve bu diyeti 1 ay devam edeceğim, ikinci ayda tabikide bu diyeti biraz değiştircem çünkü böyle devam etmek zor olabilir… Ben kendimi tanıdığım için böyle diyorum. Yani herkes kendini tanımalıdır.

Şimdi bu diyetin yanında da bir karın kası egzersizi de yapacağım. Bu karın kası egzersizleri haftada 3 defa yapacağım yani haftada 3 gün sadece. Çünkü bu egzersizlerden sonra gelen ağrı baya kötü ve vücüdün dinlenmesi gerekiyor! Diğer 3 gün ise komple vücüt antremanları yapacağım Cardio, ağırlık egzersizleri gibi ve tabi az miktarda karın kası egzersizleri de yapacağım.

Şimdilik bu kadar, yavaş yavaş umarım yapacam ve 1 ay sonra olan gelişmeleri de bekleyelim…