Nasıl Daha Hızlı Koşulur? İşte En iyi Tavsiyeler!

Merhaba Arkadaşlar! Sizlere yeni bir haberim var… BİR MARATONA KATILDIM! Evet evet ben… Hayatımda ilk defa bir maratona katılmış oldum ve gayet mutluyum. 5K olacaktır ve hazırlanmak için 1 ay sürem var. Bunun için katıldıktan sonra aklıma bir soru geldi… Nasıl daha hızlı koşulur? Ne yapabilirim? Çünkü koşabiliyorum ama hızlı koşamıyorum fazla! sizde merak ediyorsanız Nasıl daha hızlı koşulur diye işte doğru yerdesiniz!

YAVAŞ YAVAŞ BAŞLAYIN

Direk 5k koşmaya çalışmayınız çünkü büyük bir ihtimalle bayılacaksınız… im sorry ama öyle. Alışık değilseniz yavaş yavas başlamanızı öneririm. Ben 7 aydır spor yapıyorum ve az da olsa alıştım birazcık koşmaya, yani yorulmadan 3k koşabiliyorum ve nefesim de kesilmiyor eskisi gibi. Artık benim amacım nefesim kesilmeden 5k koşmaktır.

Bunu nasıl yapıyorum peki? Öncelikle en sevdiğim playlist’i açıyorum ve 1 şarkı yürüyorum, diğer şarkı koşuyorum ve öyle devam ediyorum. Sonra kalbim koşmaya alışınca, 2 şarkı koşarım ve 1 şarkı yürürüm.

BACAK KASLARINIZI GELİŞTİRİNİZ

Bacak kasları çok önemlidir, kaslarınız ne kadar güçlü olursa o kadar hızlı ve kolay bir şekilde koşabileceksiniz. Bunun için koştuktan sonra 30 dakikanızı ağırlık antremanlarına ayırınız, mesela deadlift, squat ve ip atlama yapabilirsiniz. Bunun gibi antremanlar bacak kaslarınızı geliştirecektir ve koşarken formunuzu koruyacaktır.

BOL BOL SU İÇİN

Koşarken yanınızda bir su şişesi olsun, yorulduğunuzda veya yürürken bir veya iki yudum alınız. Koşunca daha çabuk terleyeceksiniz ve vücüdünüzdan su daha hızlı bir şekilde çıkacaktır. Her 5 dakika biraz su içmeye özen gösterirseniz hem gücünüzü kaybetmezsiniz hemde başınız dönmez.

KOŞMAYA GİTMEDEN ÖNCE BOL KARBONHİDRATLI BİR ŞEY YİYİNİZ

Karbonhidrat sizin düşmanınız değildir bunu unutmayınız! Koşmadan 1 saat önce bol protein ve karbonhidratlı bir şey yemeye özen gösteriniz. Mesela yulaf ve süt, fıstık ezmesi ve ekmek, 2 yumurta ve ekmek veya tavuk ızgara gibi…

Tabi sizlere enerji verecek şeyler arasında çikolata da yer alır yani şeker, küçük bir tane protein bar yiyebilirsiniz veya 2 kare çikolata da yiyebilirsiniz.

YANINIZA BİR ARKADAŞ ALINIZ

Bir arkadaşınızla koşunca daha iyi hissetmiyor musunuz? Beraber yarışma gibi bir şey de yapabilirsiniz, işte kim daha hızlı koşar gibi vs…

RAHAT AYAKKABI GİYİNİZ

Rahat bir ayakkabınız yoksa hiç koşmayınız bence, doğru formu koruyamaycaksınız ve ayağınıza da zarar verebilirsiniz. Bunun için koşmaya uygun ayakkabı almanızda veya giymekte bir fayda olacaktır.

VE EN ÖNEMLİSİ EĞLENMEYİ UNUTMAYINIZ

Ben eğlenmek için ve gücümü görmek için koşuyorum, enerji patlaması yaşıyorum resmen haha 🙂 Bunun için koşmaya başlayacaksınız bunu bir görev olarak görmeyiniz… Eğlenmeye çalışınız çünkü cidden koşmak çok ama çok eğlenceli bir şeydir ve başladığınıza pişman olmayacaksınız.