İntermittent Fasting Nedir Ve Nasıl Yapılır?

İllaki intermittent fasting hakkında bazı şeyler duyduk, ramazan orucu gibi ama tek fark sadece günde 16 saat yemek yemiyoruz ve su yeşil çay ve kahve gibi şekersiz içecekler yasak değildir.

İNTERMİTTENT FASTİNG NEDİR?

Intermittent fasting, şu anda dünyanın en popüler sağlık ve fitness trendlerinden birisidir. İnsanlar kilo vermek, daha sağlıklı olmak ve yaşam tarzlarını basitleştirmek için bu yöntemi kullanmaktadırlar. 

Yani intermittent fasting yapanlar, belli ve kısa (bazı insanlardaha uzun süre için oruç tutmayı tercih edebilir…) bir süre için yemek yemeyecekler. Genelde bu süre 16:8 saat olmaktadır, kadınlar için 14 saat önerilirken erkeklere 16 saat önerilir. Ama en iyisi yavaş bir şekilde başlamaktır ve kendinizi zorlamayaınız! Bunun için 12 saat ile başlayınız ve günler geçtikçe oruç tuttuğunuz saatleri arttırınız.

intermitten fasting and abs

UYUDUĞUM SAATLER DE İNTERMİTTENT FASTİNG OLARAK SAYILIR MI?

Evet! İntermittent fasting yapanlar bunu duyunca çok mutlu olacaklar.. en güzel kısmı budur, uyuduğunuz saatler de saylıyor yani hiç zor gelmeyecek sizlere. Diyelim ki saat 8’de yemek yemeyi kestiniz,o zaman gelecek gün saat 12de yemek yiyeceksiniz. Saat 6da yemek yemeyi keserseniz o zaman sabah saat 10 da yemek yersiniz.

İNTERMİTTENT FASTİNG YAPARKEN NE YİYEBİLİRİM?

16 saat boyunca hiç bir şey yiyemiyeceksınız maalesef ama işte bu 16 saatin yarısı uyuyarak geçireceksiniz yani sıkıntı yok! Ama orucunuz bitince hemen gidip Mcdonalds’da veya Popeys’ta kutlamayınız… Vücüdünüza fayda veren ve bol vitaminli besinler tüketmeniz gerekiyor. 

Yani saat 12’de bir meyve ile başlayınız ardından da büyük bir salata, haşlanmış yumurta veya fırında sebze ve tavuk. İntermittent fasting yaparken karbonhidrattan fazla protein yemeye özen gösteriniz. Ama çok enerjili bir insansanız o zaman karbonhidrat tüketiminizi artırabilirisniz.

İntermittent Fasting yaparken bu 16 saat içerisinde bol su içmeye çalışınız, tabi su haricinde kahve de içebilirsiniz veya yeşil çay. Ama kahve sade olacaktır ve yeşil çaya da bal veya şeker koyamazsınız.

HAFTADA KAÇ DEFA YAPMALIYIM?

Kişiye göre değişiklik gösterebilir yani sizin gücünüz yeterli ise haftada 4 veya 5 defa yapabilirisniz. ama başınız dönerse vs. o zaman 2 veya 3 defa yaparsanız daha iyi olur. Hemde ramazan için hazırlık olur haha…

Ama tabi siz iyi hissediyorsanız devam edebilirsiniz, ama dikkatlı olmanız gerekir!

İNTERMİTTENT FASTİNG’İN FAYDALARI NEDİR?

İntermittent fasting’in en bilinen faydası kilo vermeye yardım ediyor. Hiç yemek tüketmidiğinizde vücüt enerji olarak yağları kullanmaya başlar. Böylece de yağ yakmaya başlar vücüdünüz ve tabiki de hem yağ oranınız düşecektir ve kilo de vereceksiniz.

Kan şekerinizi de azaltacaktır böylece şeker hastalığınız var ise intermittent fasting sizlere yardımcı olabilir. 

Intermittent fasting’in en etkileyici yönlerinden biri de, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkileri. Araştırmalar aralıklı orucun, belirli kalp hastalıkları riskini azaltarak kalp sağlığınızı koruduğunu gösteriyor

Kalp sağlığını koruması ve sizi hastalıklardan uzak tutmasının yanı sıra, bazı araştırmalar aralıklı orucun beyin sağlığını korumaya da yardımcı olduğunu gösteriyor.

UYARILAR:

Her ne kadar aralıklı orucun sağlığınıza pek çok faydası bulunsa da, safra kesesi taşı, yeme bozuklukları, tiroit bozuklukları gibi rahatsızlıkları olan kişiler için aralıklı oruç en doğru beslenme düzeni olmayabilir.