Finallerden Nasıl Geçilir? Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Merhaba Arkadaşlar! Bir dönem daha bitmek üzere ve bunun ne anlam taşıdığını biliyoruz değil mi? Finaller geliyor. Lisede veya üniversitede olmak harika bir şey (tabi benim lise zamanlarım hiç harika değildi de neyse…) ama en kötü ve stres dolu dönem tam finaller başlamadan 2 hafta öncedir. İşte sizlere yardımcı olmak istiyorum ve finallerden nasıl geçilir? Ve nasıl ders çalışmanızın gerektiğini anlatacağım. Çünkü sonuçta bu tavsiyeleri alacaksanız, bari her sınavdan 80 ile 100 arasında alandan alın 🙂

Ah finaller geldi, bir baktınız çok az kaldı. 2 Hafta var yada 1 hafta, yada benim gibiyseniz 2 veya 3 gün kaldı ve hiç bakmadınız ve ders de çalışmadınız. Ee ne yapacaksınız şimdi?

İlk adım ile başlayalım,

1-Bir Plan Yapın

İlk olarak yapmanız gereken şey plan kurmaktır, ilk sınavınız nedir ona bakın sonra ilk çalışacağınız konuları belirleyiniz. En önemli konuları önce çalışın ve çıkması mümkün olmayan konuları da sona bırakın ve sadece gözünüzüü geçiriniz.

2-Her 1 saat 20 dakikalık mola alınız

Her 1 saat 20 dakikalık mola alırsanız hem beyniniz rahatlar hemde kendinizi yormamış olursunuz, bir de sıkılmazsınız.Durmadan 1 saat 2 saat veya 5 saat çalışırsanız işinize yaramayacaktır, bilgi girdiği gibi çıkar aklınızdan. Bunun için her 1 saat 20 dakikalık mola alınız ve bu 20 dakikada dolaşın, spor yapın veya birazıcık gözlerinizi kapatın ama alarm kurmayı unutmayınız!

3-Kendine Bir Sınav Hazırla!

Her konuyu çalıştıktan sonra o konu ile ilgili kendine küçük 5 soruluk bir sınav hazırla, böylece konuyu anladın mı, pekiştirdin mi görebileceksiniz! Eksik bir şey kaldıysa da onu tamamlarsınız.

4-Notlarınızı Düzgün Yazınız

Bir sınava çalışırken not alın ve bu notlarınız düzgün olsun güzel olsun, böylece sınavdan önce 10 dakika da olsa hızlı bir şekilde okuyup geçersiniz tekrar yapmış olursunuz!

5- STRES YAPMA!!!

Stres yaparsanız, işinize yaramayacaktır. En iyisi sakin kalmak ve çalışabileceğiniz kadarı ile çalışmaktır, yavaş yavaş halledersiniz. Bunun için en önemli şeylere bakın, diğer şeyleri de gözden geçiriniz. Ama sakın stres yapmayınız!

6- Bol Bol Renkler Kullanın

Her hangi bir arkadaşıma sorsanız benim notlarım nasıldır diye, çok renkli diyecektir illaki! Not tutarken bol bol renkler kullanırım böylece yazdığım bilgi daha kolay bir şekilde aklımda kalır, hatırlamakta zorluk çekmem. En iyi renkler sarı ve pembedir!

7- Fazla Kahve İçmeyiniz

Fazla kahve içmeyiniz, bu hatayı maalesef ben her sınav haftası yaparım. Gece boyunca ders çalışırım ve kahve içerim ama baya kahve içerim yani… Sonra uyuyamıyorum, stres daha da artıyor ve enerjim birden yok oluyor. Fazla kahve içmek zararlıdır, lütfen abartmayınız!! Çok yorgunsunuz diyelim ama ders çalışmanız lazım, alarm kurun ve 45 dakika uyuyun. Bu size enerji verecektir kesin!