Kendini Kabul Etmenin Yolları Ve Bunun Önemi

Bu günlerde, artık kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek çok zor bir hale geldi. Neden? Hep sosyal medya hesaplarımıza gireriz ve bakarız, mesela instagram. Arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğraflara bakarsınız sonra birden karşınızda bir reklam çıkıyor, reklamda bir kız var vücüdü harika ve merak edersiniz bu kız kim diye.

Kızın hesabına giriyorsunuz, takipçi sayısı 20k veya daha fazladır. Sonra oha diyip bakarsınız fotoğraflara, fotoğraflar bikini fotosu, sağlıklı görünen yemekler, salatalar, tatiller, plaj ve bunun gibi fotoğraflar var. Beğeni sayısı da 10k’dan fazla, yorumlar da ‘harikasın bebeğim’ ‘çok güzelsin’ ve ‘keşke bende öyle olsam’ gibi yorumlar var.

Sonra biraz zaman geçiyor, kötü hissetmeye başlıyorsunuz. Acaba mutlu olmak için böyle mi olmam lazım diye düşünürsünüz, mutlu olmak için insanlar beni sevsin diye böyle mi olmalıyım gibi sorular sormaya başlarsınız kendinize.

Acaba bu kız nasıl yaptı, nasıl başardı böyle olmayı? Merakınız şimdi arttı ve bi bakıyorsunuz google’de kilo verme yöntemleri araştırıyorsunuz, bel inceltme yolları ve akneden kurtulma yollarını araştırıyorsunuz.

Biraz daha zaman geçiyor ve bi bakıyorsunuz günde 2 saat spor yapmaya başladınız ve diyet yapıyorsunuz. Diyette hiç bir şey yemiyorsunuz, halsiz hissediyorsunuz ve ayakta duramayacak kadar zayıf hissedersiniz. Ama işte kilo vermem lazım diye düşünüyorsunuz ve bunu yapmakta ısrarlısınız, size doğrudan zarar da verse yine yapıyorsunuz. Neden?

İşte bunun cevabı, kendiniz ile memnun değilsiniz. Vücüdünüzü sevmiyorsunuz ve daha iyi olmak istiyorsunuz, daha iyi olayım diyorsanız bu hiç kötü bir şey değil ama kendinizi sevmiyorsanız ve size doğrudan zarar geliyorsa işte burada bir sıkıntı var demektir.

Bizi sosyal medya neden bu kadar çok etkiliyor ki? Aslında bu sosyal medyanın suçu değil, insanların suçu desem de doğru olmaz aslında… Ama öyle bir toplumda yaşıyoruz ki her zaman moda değişiyor. 20 yıl önce mesela ince kaşlar modaydı ama şimdi ise kalın kaşlar olmazsa olmaz!

Bu da öyle bir şey, hemde kültüre göre de değişir. Mesela çinde zayıf olmak güzel iken amerika gibi yerlerde 90-60-90 bir vücüda sahip olmak güzelsiniz anlamını taşır.

Öyle bir toplumdayız ki, ne yapsak kimse mutlu olmuyor mesela bir örnek verecek olursam (kendi hayatımdan alınan bir örnek) küçüklüğümden beri kimse vücüdümü sevmezdi bende çok umursuyordum.

Yani ellerin çok uzun diyenler vardı,çok zayıfsın git yemek ye diyenler de vardı. Aynı zamanda da kilo ver diyenler de çıktı ben kilo aldıktan sonra. Demek istediğim şey, kimse asla mutlu olmayacaktır seninle, ne yapsan yap seni senin olduğun gibi sevmezse karşınızdaki duran kişi, ne yapsan boş olacaktır. Hatta öyle bir kişi varsa hayatınızda, yani değerinizi bilen bir kişi varsa kendinizi sevmeyip değiştirmeye çalışmazsınız.

Kendizi geliştirmek isteyeceksiniz sadece. Şimdi diyeceksiniz ki, aynı şey değil mi ikisi? Kendinizi değiştirmek ve kendinizi geliştirmek arasında dünya kadar büyük bir fark var. Kendinizi değiştirmek isterseniz bu ne demek biliyor musunuz? Mutlu değilsiniz ve kendinize eninde sonunda zarar vereceksiniz.

Kendinizi geliştirmek ise, siz kendinizi olduğunuz gibi sevdiğiniz için daha iyi olmak isteyeceksiniz ve bu da yararınıza gelecektir.

Şimdi kendimi nasıl sevebilirim, kendim ile nasıl mutlu olabilirim gibi sorularınız var ve bunun için bu makaleye tıkladınız. Bu soruya maalesef tek cevap verebilen kişi sizsiniz, ama benim diyebileceğim şeyler nedir biliyor musunuz?

Hepimiz olduğumuz gibi güzeliz, ister kız ister erkek, ister trans veya lgbt bireyi, ister akne olsun veya kaslarınız olmasın… Olduğunuz gibi güzelsiniz. Buna inanmak çok zor olabilir ilk başta ama bunu kabullenmeniz lazım, neden?

Çünkü tek bir hayatınız var ve bu hayatınızı üzgün veya kendinizi sevmeyerek geçirmenizi istemem, bu hayata tek bir sefer geliyoruz bari güzel olsun değil mi? Sizleri sevmeyen olabilir, rahatsız edenelr olabilir ve bunlar ile başa çıkmak çok zor olabilir anlıyorum ama herşeyin bir çözümü var! Bunu asla ve asla unutmayınız.

Akneniz mı var? makyaj ile saklamanıza gerek yok, yeni bir rutin uygulayınız kendinize o da olmazsa illaki bir gün geçecek!

Fazla kilonuz mu var? spor yapın ve size uygun bir diyet seçiniz memnun değilseniz kendinizle.

Kilo almak mi istiyorsunuz? sağlıklı şeyleri daha fazla yiyiniz ve spor salonuna gidiniz ve ağırlık antremanları yapınız.

LGBT bireyi misiniz? Kimseye bir zararın yok ve mutlu olma hakkın var! Bunun için korkma ve hayatını istediğin gibi mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşa!

Herşeyin bir çözümü var, Herşey sizin ile başlar!